تشخیص افتراقی بیماری ها بر اساس علائم (Symptom Checker)

علم پزشکی بسیار گسترده است و روزانه به وسعت آن افزوده می‌شود، اگر انتظار داشته باشیم که پزشکان همه چیز را بدانند و یا همه در بهترین حالت خود باشند، بسیار اشتباه می‌کنیم. پزشکان و کادر درمان نیز مانند سایر مردم جامعه، انسان هستند و مانند سایر مشاغل نیاز به ابزارهایی جهت بهبود و آسودگی عملکرد‌شان دارند.

ابزار بررسی کننده علائم (ربات چکاپ هوشمند)

گروه‌های هدف:

این ابزار با اهداف مختلف می تواند به گروه های هدف مختلفی خدمت کند:

گروه اول دانشجویان پزشکی: دانشجویان از این ابزار برای ویزیت بیماران و مرنینگ‌های بیمارستان می‌توانند استفاده کنند و از تشخیص های افتراقی بهره ببرند.

گروه دوم پزشکان: با استفاده از این ابزار می‌توانند سرعت عمل خود را بالا ببرند، به گونه‌ای که تا 120 ثانیه از فرایند ویزیت بیمار را کاهش دهند و به صورت هدفمند تری به درمان مراجعه کنندگان بپردازند.

گروه سوم عموم مردم: معمولا ما قبل از مراجعه به پزشک علائم خود را در گوگل جست و جو می‌کنیم، معمولا هم پاسخ‌هایی بسیار نگران کننده‌ای را مشاهده می‌کنیم. این ابزار می‌تواند با هدفمند کردن جست و جوی شما، علاوه بر افزایش آگاهی، شما نسبت به مرجعه یا عدم مراجعه به پزشک حساس کند.

روش استفاده از ابزار Symptom Checker

تیم سریر دو هسته اصلی برای ربات چکاپ هوشمند ساخته اند:

 

هسته اول: این هسته، پاسخ‌هایی متناسب با اهمیت تشخیص افتراقی نسبت به علائم بیمار به نمایش می‌گذارد. پزشکان در زمان مراجعه یک بیمار باید شرح حال بیمار را دریافت کنند و نسبت به شرح بیمار ابتدا بدترین و خطرناک ترین احتمال‌ها را مورد بررسی قرار دهد، پس از بررسی آن ها به احتمالاتی که زندگی مراجعه کننده را کمتر در خطر قرار می‌دهد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

برای مثال: زمانی که فردی با شکم درد به پزشک مراجعه می‌کند، قبل از آن که پزشک به مشکلات معده‌ای شک کند باید احتمال مشکلات قلبی را بررسی کند برای همین در افراد با سن بالا، انجام نوارقلب را پیشنهاد می‌کند. پس از بررسی آن به مشکلات معده‌ای یا روده‌ای توجه می‌کند.

در هسته اول بیش از 1500 علامت و نشانه بیماری گردآوری شده است و توانایی تشخیص بیش از 3000بیماری را با دقت 90 درصدی دارد. مدت زمانی پاسخگویی 5 تا 10 ثانیه است که در صورت استفاده همزان تعداد بالایی از عزیزان ممکن است افزایش یابد.

توجه کنید که سوالات پیشفرض سن، جنسیت، مدت زمان ایجاد علائم یا مشکل و ظاهر بیمار، به افزایش دقت تشخیصی کمک می‌کند، بنابراین به تکمیل دقیق آن‌ها توجه ویژه کنید.

 

هسته دوم: این هسته، متناسب با شیوع بیماری‌ احتمالی با توجه به علائم و نشانه های بیمار، تشخیص های افتراقی را مرتب می‌کند. این هسته برای عموم مردم بسیار مناسب‌تر است. تعداد 1000 علائم و نشانه بیماری ها در هسته دو مورد استفاده قرار گرفته است که توانایی تشخیص 2000 بیماری را امکان پذیر کرده است. سرعت پاسخدهی هسته دو 1 تا 2 ثانیه است که در صورت استفاده همزان تعداد بالایی از عزیزان ممکن است افزایش یابد.

در هسته دو، علاوه بر تشخیص افتراقی بیماری‌ها، به شما پیشنهاد می کند که متناسب با علائمی که وارد کردید به چه متخصصی مراجعه کنید.

مطمنا زیاد شنیدید که افراد از پزشکی به پزشک دیگر می‌روند و همچنان درمان نشده اند. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع مراجعه اشتباه ما به پزشکی است که تخصص آن مناسب با بیماری ما نیست، برای همین موضوع مجبور می‌شوید، زمان و هزینه زیادی را صرف کنید ولی از نتیجه ناراضی باشید.

محصولی با کارآیی مشابه در جهات بسیار کم است، اما تفاوت عملکرد ما نسبت به سایرین سبب شده است که پیشنهاد تخصصی که شما باید در شهرتان به صورت حضوری یا به صورت مجازی مراجعه کنید، دقیق‌تر باشد.

نکاتی که قبل از استفاده از این ابزار باید مورد توجه قرار بدید!

این ابزار بخش کوچکی از علم پزشکی را در بر می‌گیرد و به هیچ عنوان نمی‌توان در جایگاه پزشک و متخصصین قرا داد. تشخیص و درمان بیماری یک موضوع بسیار مهم است که باید تحت نظر افراد متخصص آن حیطه انجام شود. بنابراین از درمان‌های خانگی به شدت پرهیز کنید و جهت مشاوره پزشکی اقدام کنید. دقت کنید که تشخیص های افتراقی نمایش داده شده توسط ابزار تنها برای هدایت شما است و تشخیص 100 درصد نیستند.

ثبت نظر

متاسفیم. شما برای مشاهده این فرم باید وارد سایت شوید .