تشخیص قارچ پوستی کشاله ران (تینه آ کروریس) با هوش مصنوعی

قارچ کشاله ران (tinea cruris – Jock Itch) یک عفونت قارچی سطحی پوست در جایی که ران به شکم می پیوندد، معروف به کشاله ران است. اغلب به دلیل عفونت قارچی پا (تینه آ پا یا پای ورزشکار) به کشاله ران سرایت می کند.

چه کسی در معرض خطر است؟

قارچ کشاله ران در سراسر جهان بسیار شایع است و بیشتر در مناطق گرم و مرطوب مشکل ساز است، زیرا قارچ در این شرایط رشد می کند.

افرادی که برای مدت طولانی لباس‌های تنگ می‌پوشند، لباس‌های مشترک دارند، در ورزش‌های دو و میدانی شرکت می‌کنند، یا دارای اضافه وزن یا دیابت هستند، بیشتر دچار قارچ کشاله ران می‌شوند. در مردان بالغ شایع تر است.

علائم و نشانه ها

لکه‌های بزرگ گرد و قرمز با لبه‌های برآمده و پوسته‌دار در کشاله ران ایجاد می‌شوند و ممکن است تا قسمت داخلی ران یا روی ناحیه شکم یا باسن کشیده شوند. قارچ کشاله ران معمولاً در اندام تناسلی وجود ندارد و بسیار خارش دارد.

عفونت قارچی خارش دار در ناحیه کشاله ران

دستورالعمل های خودمراقبتی

پاهای خود را چک کنید و در صورت وجود علائم عفونت قارچی پا (پای ورزشکار) درمان کنید، زیرا اغلب از آنجا پخش می شود.

کرم های ضد قارچ بدون نسخه مانند میکونازول، کلوتریمازول، بسیار مؤثر هستند. آن را دو بار در روز تا چند روز پس از از بین رفتن بثورات، که معمولاً حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد، استفاده کنید. ممکن است برای چندین هفته همچنان نواحی صاف و قهوه ای رنگ را مشاهده کنید، اما تا زمانی که دیگر خارش یا برجستگی و پوسته پوسته شدن در آن ناحیه وجود نداشته باشد، نیازی به درمان ندارند.

می توان از عفونت مجدد جلوگیری کرد. با خشک کردن کامل بدن پس از استحمام و پوشیدن لباس های نخی گشاد، ناحیه را خنک و خشک نگه دارید. لباس ها و ملحفه های خود را با آب گرم بشویید. اگر فکر می کنید که علائم عفونت قارچی پا هم دارید، از یک حوله جداگانه برای پای خود استفاده کنید و سعی کنید پاهای خود را نیز خشک نگه دارید، از پوشیدن کفش برای مدت طولانی یا پوشیدن کفش های گشاد خودداری کنید. حمام/دوش خود را با سفید کننده و کف اتاق را با یک پاک کننده مناسب تمیز کنید تا هر گونه اسپور قارچ از بین برود. همچنین باید از پوشیدن لباس های مشترک خودداری کنید و در حمام ها/دوش ها و سالن های ورزشی عمومی کفش بپوشید. چین‌های پوستی می‌تواند محیطی دائماً مرطوب باشد که به رشد این قارچ کمک می‌کند.

درمان ها

در صورتی که تشخیص شما نامشخص باشد، پزشک ممکن است برای بررسی قارچ در زیر میکروسکوپ نمونه برداری سطحی یا بیوپسی انجام دهد.

کرم ها یا قرص های ضد قارچ ممکن است تجویز شوند.

شرایط ویزیت اورژانسی

اگر بعد از 2 هفته خودمراقبتی هیچ بهبودی مشاهده نکردید، به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص افتراقی با هوش مصنوعی

در صورتی که علائم مشابه دارید می توانید با هوش مصنوعی ویزیسان مشکل خود را مورد بررسی قرار بدهید تا با دقت و سرعت بیشتری تصمیم گیری و اقدام کنید.

همچنین می توانید با عضویت در بات تلگرامی ویزیسان (Vizisunbot) از آپدیت های ما و خدمات دیگر آگاه شوید.

کلید واژه ها

بیماری‌های شایع در دستگاه تناسلی، مشکلات پوستی مرتبط با دیابت، مشکلات پوستی مرتبط با چاقی

منابع

1) Bolognia, Jean L., ed. Dermatology, pp.1174-1185. New York: Mosby, 20.

2) Freedberg, Irwin M., ed. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 6th ed. pp.1999, 1102. New York: McGraw-Hill, 2003.